Senate composition

Ex-officio

  • President - Chair
  • Vice-President (Saint John) - Vice-Chair
  • Associate Vice-President (Saint John)
  • Vice-President Fredericton (Academic)
  • Vice-President (Finance & Corporate Services)
  • Vice-President (Research)
  • Dean of Graduate Studies or Associate Dean of Graduate Studies (Saint John)
  • Dean of Arts
  • Dean of Business
  • Dean of Science, Applied Science & Engineering
  • Registrar (Saint John)
  • Director of information Services & Systems - Chief Librarian
  • Director of Student Services
  • Secretary (Saint John) - non-voting

Appointed/elected members

  • Two (2) from the Faculty of Arts
  • Two (2) from the Faculty of Business
  • Two (2) from the Faculty of Science, Applied Science and Engineering
  • Nine (9) Faculty Members Elected at-Large
  • One (1) Alumni/Alumnae Representative
  • One (1) Member Appointed by and from the Members of the Board (Exclusive of Elected Faculty Members)
  • Two (2) Elected Faculty Members (Saint John) of the Board
  • One (1) member elected by and from the full-time librarians (non-voting pending amendment to the UNB Act)
  • One (1) member elected by and from the part-time instructors and librarians (non-voting pending amendment to the UNB Act)
  • Three (3) Student Representatives

Membership 2017-2018 (updated 1 September 2017)

Ex-officio members

  • H.E.A. Campbell (President)
  • Robert MacKinnon (Vice-President (Saint John)
  • George MacLean (Vice President Fredericton) (Academic)
  • Karen Cunningham (Vice-President Finance & Corporate Services)
  • Dave Magee (Acting Vice-President Research)
  • Laurelle LeVert (Associate Vice-President Saint John)
  • Drew Rendall (Dean of Graduate Studies)
  • Joanna Everitt (Dean of Arts)
  • Fazley Siddiq (Dean of Business)
  • Michael Van Zyll De Jong (Dean of Science, Applied Science & Engineering)
  • Mark Bishop (Registrar Saint John)
  • TBA (Director, Information Services and Systems)
  • Kevin Bonner (Director, Student Services)
  • Sarah DeVarenne (Secretary)

Faculty representatives, elected by faculties

  • Leslie Jeffrey (Arts)
  • Dann Downes (Arts)
  • Dan Doiron (Business)
  • Greg Fleet (Business)
  • Connie Stewart (Science, Applied Science & Engineering)
  • Jeff Houlahan (Science, Applied Science & Engineering)

Alunmi representative

  • Jill Jollineau

Elected faculty members of the board

  • Jim Kieffer
  • Lisa Keeping-Burke

One member appointed by and from members of the board exclusive of elected faculty members

  • Kelly Wilson

Nine faculty members elected-at-large

  • Tim Alderson (SASE)
  • Shelley Doucet(SASE)
  • Greg Marquis (Arts)
  • Thierry Chopin (SASE)
  • David Creelman (Arts)
  • Rebecca McKay (SASE)
  • Rob Moir (Business)
  • Cathy O'Brien Larivee (SASE)
  • Miriam Jones (Arts)

One full-time librarian, elected by and from the full-time librarians

  • David Ross

One member elected by and from the part-time instructors and librarians

  • Jeff McNally

Three student representatives elected-at-large

  • Jayme Dixon
  • Kyle Rogers
  • Kjeld Conyers-Steede